تبلیغات
مسابقه بزرگ ماه عسل- قهرمان من - پدر بلوط ایران

قهرمان واقعی زندگی شما چه کسی است؟ برای ما بفرستید و در مسابقه شرکت کنید

پدر بلوط ایران
###### ویدیوی ما به دلیل حجم زیاد قابل ارسال نبود، بنابراین تصمیم گرفتیم که بصورت متن به اطلاعتون برسونیم که آقای مظفر افشار، قهرمان شهر و دیار ما هستند، وی بیش از 30 سال است که بدون هیچ چشمداشت و حمایتی از جانب مسئولین، برای نجات جنگل‌های بلوط زاگرس تلاش می‌کند که به پاس زحمات و خدماتی که برای احیای جنگل های بلوط داشته اند از ایشان به عنوان پدر بلوط ایران یاد می‌شود.
اهمیت جنگل‌های زاگرس در تولید 45 درصد آب شیرین کشور، کاهش ریزگردها، تولید 60 درصد اکسیژن محیط، جلوگیری از فرسایش و سیلاب و ... بر کسی پوشیده نیست، کمااینکه سطح جنگل‌های زاگرس به دلیل خشکسالی های ممتد و مکرر، ریزگردها، آتش سوزی و ... به شدت و به طور فاجعه باری در حال کاهش است به طوریکه تنها در استان لرستان بیش از 550 هزار هکتار از اراضی جنگلی دچار تخریب و زوال شده است و سایر استانهای زاگرس نشین از جمله فارس، خوزستان، ایلام، کردستان، اصفهان و ... نیز در شرایط بحرانی به سر می‌برند.
مظفر افشار در خزانه ای که در حیاط منزل خود ایجاد کرده، سالانه 3000 نهال بلوط را پرورش می‌دهد و 40 هزار بذر بلوط را نیز با همکاری تشکل های مردمی و دانش آموزان در مناطق مختلف کشت می کند.
وی به مناطق مختلف کشور سفر می‌کند و کارگاه آموزشی کشت بلوط برگزار می‌کند؛ در خزانه خود درختانی مانند زالزالک، بنه یا پسته وحشی، داغداغان و بلوط را پرورش می‌دهد زیرا این درختان 1200 تا 2000 سال عمر می‌کنند و نیاز به آبیاری ندارند.
بنابراین با توجه به بحران کم آبی و پدیده روزافزون ریزگردها، بهترین راهکار در سطح کشور، کشت این درختان مقاوم به خشکی و کم آبی است که به دلیل پهن برگ بودن نیز نقش مهمی در جذب ریزگردها دارند.
افشار 13 هکتار جنگل بلوط را با هزینه شخصی و با کمک مردم در منطقه بام لرستان کشت کرده است و بذر، نهال و حتی گلدان را نیز به‌طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد تا به پرورش و کشت درخت بپردازند.
مظفر افشار هرگز هزینه ای بابت زحمات 30 ساله خود از مسئولین دریافت نکرده و با تلاش صادقانه و انرژی غیر قابل وصف به فعالیت بی سابقه و بی نظیرخود در کشور ادامه می‌دهد و این در حالیست که علی رغم زحمات ارزشمند ایشان در سراسر کشور، بسیاری از جوانان حتی نام وی را نیز نشنیده اند.
(مظفر افشار مصداق عمل گرایی و پرهیز از برخوردهای شعاری و تشریفاتی است، او ثابت کرد که همواره نباید منتظر ماند تا دولتمردان برای رفع مشکلات زیست محیطی و حفظ حیات بشر کاری کنند بلکه هر انسانی مسوول است و می تواند به سهم خود در این باره تأثیرگذار باشد).
وی پیشنهادات بسیار جالبی در بحث حفاظت از جنگل های کشور دارد که مجال تشریح آن نیست، کلیپ مظفر افشار در صورت امکان، متعاقباً ارسال می شود.
با تشکر؛ نسیم کریمی_لرستان